Brooks Launch GTS 8 vs. Launch GTS 9 teszt

Brooks Launch GTS 8 vs. Launch GTS 9 teszt kiemelt kép

Brooks Launch GTS 8 vs. Launch GTS 9 teszt

Brooks Launch GTS 8 vs. Launch GTS 9 teszt

A Brooks Launch GTS 8 volt az első Launch modell, amit tesztelhettem. Már az első pillanatban megkedveltem a könnyű, mégis kellemesen stabilizáló modellt (a Launch GTS 8 tesztcikk itt olvasható: https://maratonman.hu/Brooks_Launch_GTS_8_cipoteszt_blog). Most 2022. tavaszán megérkezett a Launch GTS 9, ami megújította a Launch GTS sorozat felépítését. 

 

A Launch GTS 9 technológiájában nem történt jelentős változtatás a Launch GTS 8-hoz képest abból a szempontból, hogy a középtalp maradt a már jól bevált BioMoGo DNA, azonban felfrissült az egész kialakítás. Ha nem is hatalmas léptékkel mérve, de a Launch GTS 9 egy kicsivel könnyebb lett elődjéhez képest, miközben 2 mm-re vastagabb talpkialakítást és így egy kicsivel több párnázást kapott (és a különbség érezhető, nem csak a papíron mutat jól). A 10 mm-es drop megmaradt, valamint most is tökéletes a saroktól a lábujjakig tartó átgördülés és átmenet, a tempóváltások teljesen zökkenőmentesek. Bevált a könnyebb, hosszú futások és a gyorsabb, intervallos edzések során is.

 

Még mindig elmondható, hogy habár enyhe stabilitással rendelkezik a Launch GTS 9, azonban ez a kialakítás elsősorban most is a Guide Rails technológiának köszönhető, így a neutrális lábállásúak számára sem jelent igazán gondot a viselése (ezt nem csak én érzem így, más neutrális lábállású tesztelők is ezen a véleményen vannak), viszont a fáradás okozta sarok és boka kimozdulásokat rendkívül jól kezeli. A Guide Rails csak akkor szól bele a futásunkba, ha arra a lábunknak valóban szüksége van. A Guide Rails technológiával kapcsolatban ugyanis fontos megjegyeznünk, hogy a kialakítás célja a lábfej középen tartása olyan módon, hogy a térdek is egy vonalban maradjanak, így a felesleges mozgások kiküszöbölődjenek.

 

A Launch GTS 9-ben megmaradt a kényelmes illeszkedés, miközben még pontosabban támogatja a gyors futásokat. Teljesen új felsőrészt kapott, aminek szerves része a verseny cipőkre jellemző vékony nyelv is. A vékony nyelv esetében is elmondható, hogy bizonyosan egy átgondolt tervezés előzte meg ezt az átalakítást, mert a vékony nyelv nem csupán önmagában áll, hanem kerül "bele" két sávban párnázás, így a legszorosabbra húzott fűzőt sem érzi a lábunk, nem okoz kényelmetlenséget, nem tör.

Habár olvastam róla, hogy a cipőfűzőt többen is rövidnek érezték, nekem egy pillanatra sem volt ilyen érzésem. (Ugyan a felsőrész anyag változásával együtt a fűző anyaga is változott, így kicsit kevésbé puha, mint a Launch GTS 8-ban volt, de számomra ez inkább előnyös érzést, nagyobb stabilitást keltett.)

 

A Launch GTS 9 is csatlakozik a Brooks fenntarthatósági törékvéseihez (erről részletesebbe is olvashatsz itt: https://maratonman.hu/Brooks_harca_a_klimavalsag_ellen-blog). Külső talpa ún. Green Rubber, ami petróleum helyett silica (kovasav) hozzáadásával készül.

Kiknek ajánlom a Brooks Launch GTS 9-et?

A Launch GTS még mindig kiváló választás a kezdő futók számára is, nagy előnye pedig, hogy egyaránt tudjuk használni „edzőcipőként” hétköznapi futásaink során, valamint versenyzésre is. Rövid és hosszú távokra szintén egyformán kényelmes. Megfelelő enyhe túlpronáláshoz, de akár a neutrális lábú futók is használhatják. Ha szereted a könnyű futócipőket, és szeretnéd, hogy egy pár futócipő szolgáljon a napi futásaid és a versenyzés közben is, akkor a Launch GTS 9-ben megtalálhatod az álmod.

 

Kinek ajánlanék mást?

Ha a sebesség a legfontosabb, akkor érdemes inkább a Brooks Hyperion Tempo-ja mellett dönteni. A Hyperion Tempo ugyan nem tartalmaz semmilyen stabilitást, de gyors edzésekre és versenyekre talán még kiválóbb, mint a Launch GTS 9. Ha inkább párnázott modellt keresel, akkor a Brooks Glycerin GTS lesz az igazi társad. Végül, ha több stabilitásra lenne szükséged annál, mint amit a Launch GTS nyújthat, akkor az Adrenaline GTS-t próbáld ki. 

Kapcsolódó termékek